Czynniki wpływające na stan skóry

Istnieje wiele czynników mających krótko- lub długotrwały wpływ na stan skóry.

 

 1. Sposób odżywiania

 

Dla prawidłowego odnawiania zdrowych komórek skóry dieta powinna uwzględniać niektóre witaminy w ich naturalnej postaci:

 

a) witamina A – (mleko, sery, jajka, masło, szpinak, marchew) umożliwia odnowę tkanek, zapobiega starzeniu i wysychaniu skóry. Pomaga w leczeniu łojotoku, trądziku , poparzeń, odmrożeń , nadmiernej kruchości i łamliwości włosów i paznokci. Jest antyutleniaczem, działa przeciwko wolnym rodnikom. Brak witaminy A powoduje wysuszeniu błon śluzowych, rogowacenie, pogrubienie naskórka.

 

b) witamina B1– stosowana w leczeniu świądu, chorób łojotokowych i ropnych schorzeń włosów. Niedobór – osłabienie i przygnębienie(ciemny chleb, kasza, drożdże).

 

B2– brak – pękanie i wysychanie warg, zajady. Może dojść do nadmiernego wydzielenia łoju, powstają krostki, złuszcza się naskórek. Pomaga przy trądziku pospolitym i różowatym, łysieniu łojotokowym (drożdże, mleko)

 

B3 wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Niezbędna przy leczeniu trądziku różowatego. Łagodzi objawy tzw nerwicy, zaczerwienieniu, obrzęki i potliwość rąk.

 

B5– brak – przedwczesne siwienie i wypadanie włosów. Jest składnikiem szamponów, odżywek, płynów do demakijażu oczu. Zapobiega odbarwieniom i wypadaniu włosów. Często w preparatach dla cery wrażliwej. Czyni skórę bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, gładszą, delikatniejszą. Goi podrażnienia i zadrapania. Popularny Panthenol to stabilna forma witaminy B5 (owoce, surówki, orzechy).

 

B6– jeść w czasie kuracji odchudzającej, jej niedobór może uniemożliwić schudnięcie, wtedy proces spalania tłuszczów i węglowodanów są zakłócone). Stosowana przy trądziku i łojotoku, czasami może wywoływać łojotok(kiełki pszenicy, ziemniaki, buraki)

 

B12 – poprawia wygląd skóry cienkiej, wiotkiej, zapobiega przebarwieniom (mleko, jajka, pszenica)

 

c.   witamina E – pełni funkcję ochronną przed nadmiernym utlenianiem wit A i C, karotenów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stosowana przy trądziku pospolitym i różowatym, żle gojących owrzodzeniach. Przyśpiesz powstawanie kolagenu i elastyny, przeciwdziała starzeniu, wyłapuje wolne rodniki, zewnętrznie na oparzenia i rany. Chroni naczynia krwionośne i pobudza krążenie (chleb razowy, jabłka, jajka, kiełki pszenicy, marchew, musli)

d.    witamina C – wpływa na powstanie kolagenu antyrodnikowo. W gabinetach         kosmetycznych stosowana w zabiegu jontofreozy w przypadku pękających naczynek krwionośnych. Niedobór – osłabienie, senność, bóle stawów, blada skóra (świeże owoce, jarzyny, warzywa)

 

e.  witamina D – jej brak powoduje powstawanie krzywicy. Stosujemy ją przy próchnicy zębów, łuszczycy, chorobach alergicznych. Kremy z zawartością tej witaminy poprawiają napięcie skóry, wygładzają, uelastyczniają suchy naskórek. Wcieranie oleju z witaminą D i A w paznokcie wzmacnia je i zapobiega rozwarstwianiu. Pod wpływem promieni słonecznych powstaje w skórze z prowitaminy D. Niektórzy lekarze zalecają aby latem, jeśli stosujemy filtry przeciwsłoneczne i witamina D nie wytwarza się w skórze, przyjmować ją w kapsułkach (tran, sardynki, śledzie, masło, żółtko jaj)

 

f.    witamina F – to nienasycone kwasy tłuszczowe, berze udział w tworzeniu się warstw nabłonka i kolagenu w tkance łącznej oraz procesach regeneracji skóry. Stosować w chorobach takich jak: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, egzma, łojotok (tłuszcze zwierzęce, nasiona lnu, słonecznika, orzeszki ziemne)

 

2. Woda

jest bardzo ważna, najlepiej wypijać ok 1,5 l dziennie, wspomaga trawienie, powoduje płukanie nerek, zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie.

 

3.  Gwałtowne chudnięcie

zarówno w wyniku choroby jak i intensywne diety. Powoduje odwodnienie, wiotczenie skóry.

4.   Sen

jest najważniejszą kuracją upiększającą. Zapotrzebowanie na sen jest różne. Długi i mocny sen jest ważny dla zachowania umysłowego i fizycznego zdrowia. Dobry sen to jasna skóra i błyszczące oczy.

5.   Stres i napięcie

jedne z najbardziej niszczących czynników. Są powodem podkrążonych oczu i zmarszczek na czole. Skóra często reaguje na te czynniki

6.   Ś wieże powietrze i ćwiczenia fizyczne

niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji. Ćwiczenia przyśpieszają krążenie, zwiększają dopływ tlenu do tkanek i przepływ przez nie krwi. Jest to ważne dla skóry, ponieważ jej stan zależy od dostarczania przez krew składników odżywczych.

7.   Hormony

znacząco wpływają na stan skóry. W czasie pokwitania nierównowaga hormonalna jest odpowiedzialna za rogowacenie skóry, a hormony płciowe stymulują czynność gruczołów łojowych. Zapewnienie zdrowej cery – to prawidłowe oczyszczanie, unikać zbytniego pobudzania skóry. W tym okresie u młodzieży mogą pojawić się rozstępy skórne.

 

Na początku cyklu menstruacyjnego – zachodzą kolejne zmiany kontrolowane przez dwa hormony:estrogeny i progesteron. Czasem na skórze pojawiają się wykwity, nasila się trądzik, bardziej przetłuszczają się włosy, następuje obrzęk dłoni i stóp. W skórze mogą występować przebarwienia, często miesiączce towarzyszy opryszczka nawracająca.

 

Okres ciąży i połogu – u kobiet często występują wtedy przebarwienia najczęściej na twarzy, czole, skroniach. Jest to tzw ostuda. Znika zwykle po porodzie. Podobne zmiany mogą powstać u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne. Może nastąpić wzrost włosów, po porodzie natomiast włosy wypadają. Odrastanie może trwać nawet do 15 miesięcy. Występuje tez skłonność do obrzęków, zaczerwienienia dłoni i rozszerzenie naczyń włosowatych.

 

Okres menopauzy – w tym okresie następuje zmniejszenie wytwarzania estrogenu. W tym czasie ujawniają się zmiany emocjonalne takie jak drażliwość, niepokój, płaczliwość. Kobiety cierpią na uderzenia gorąca, występuje wzmożone pocenie. Ważna jest w tym okresie pielęgnacja skóry, aby naskórek pozostał miękki i jędrny. W okresie menopauzy powstają też często zmiany w obrębie skóry np. nasilenie czynności brodawek łojotokowych, nadmierne rogowacenie na dłoniach i stopach, nasilenie trądziku różowatego. Ograniczenia wydzielania może powodować silniejsze owłosienie na twarzy.

8.   Zabarwienie skóry

jest różne nie tylko w poszczególnych okolicach ciała, ale u rozmaitych osób. Zależy od czynników genetycznych, wpływów hormonalnych środowiska klimatycznego. Melanocyty znajdują się w warstwie rozrodczej naskórka. Produkują barwnik-melaninę, której funkcja polega na pochłanianiu szkodliwego promieniowania nadfioletowego. Drugim barwnikiem skóry jest karoten-naturalny żółtawy pigment komórek naskórka. Kolor zależy od objętości krwi przepływającej przez naczynia włosowate. Przy rozszerzeniu naczyń skóra staje się zaczerwieniona dzięki oksyhemoglobinie obecnej w krwinkach czerwonych. Przy spadku temperatury przepływ krwi maleje, a obecność odtlenionej krwi daje sinoniebieskie zabarwienie skóry. Ogólnie im rzadziej jest rozsiany barwnik w naskórku tym skóra jest jaśniejsza i bardziej przezroczysta. Stąd żywsze są zmiany jej zabarwienia. Im ciemniejsza-zmiany zabarwienia związane z przepływem krwi są mniejsze.

9.   Środowisko

a) klimat pustynny – gorący i suchy. Skóra wysycha i starzeje się. Konieczna ochrona przed słońcem, noszenie kapeluszy, używanie dużej ilości kremów aby zapobiec odwodnieniu.

 

b) klimat tropikalny – gorący, duża wilgotność. Skóra jest prze-tłuszczona, pory otwarte, pot nie ma możliwości wyparowania. Jasna skóra jest ziemista, tłusta i wygląda niezdrowo. Ciemna jest lepiej przystosowana-zawiera bowiem więcej barwinka, gruczołów łojowych i potowych oraz naczyń włosowatych.

c) klimat umiarkowany – cechują niewielkie wahania temperatur i wilgotności. Pogoda wpływa na stan skóry. Ciepły, wilgotny dzień pobudza gruczoły łojowe, dzień gorący-wydzielanie potu. Wahania temperatur powoduje wysuszanie skóry.

10.   Skażanie środowiska

Czynnik nie do uniknięcia, szczególnie w mieście. Dym z kominów, spaliny samochodów itp. niszczą naturalną warstwę ochronną skóry. Zaleca się bardzo głębokie oczyszczanie i nakładanie kremu nawilżającego oraz podkładu aby uniknąć zakażeń bakteryjnych.

11.   Słońce, promienie nadfioletowego

Mają wpływ zarówno korzystny jak i szkodliwy. Promienie nadfioletowe mogą zmniejszyć wydzielanie łoju i w pewnych przypadkach poprawić stan skóry. Pobudzają też wytwarzanie witaminy D, która zapewnia dobry stan tkanki kostnej. Zbyt długie wystawianie się na działanie promieniowania UV prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek, zmniejsza zawartość elastyny i kolagenu w skórze. Kolagen twardnieje, a skóra traci jędrność i miękkość, wiotczeje.

12.   Alkohol

Powoduje odwodnienie skóry, nadużywanie doprowadza do rozszerzania naczyń na policzkach i nosie.

13.   Papierosy

Jest m.in. przyczyną nadciśnienia tętniczego i zwężania naczyń krwionośnych, przez co bezpośrednio wpływa na cerę. Niszczy witaminy B i C tak ważne dla zdrowej skóry. Wdychanie dymu daje w efekcie matową cerę i włosy, pogłębia zmarszczki wokół ust i oczu.

14.   Narkotyki

Cera staje się ziemista, powstają przedwczesne zmarszczki. Oczy stają się żółte i przekrwione, włosy tracą połysk.

15.   Leki

Zwykle jest to wpływ szkodliwy(nie ma reguły) zależny od rodzaju leku.

16.   Starzenie

W okresie pokwitania zwiększona aktywność hormonalna przejawia się zmianami skórnymi. Ok. 20-go roku życia poszczególne układy ciała są w pełni rozwinięte i dojrzałe. Jesli organizam jest zdrowy-skóra tez ma się dobrze , jest rumiana, jędrna. Po 30-tym roku życia skóra traci jędrność i pojawiają się drobne bruzdy i zmarszczki. Po 40- i 50-tym roku życia zmarszczki mimiczne i bruzdy na czole pogłębiają się. Zmniejsza się napięcie mięśniowe,a to powoduje obwisłość skóry na szyi i policzkach. Jedną z głównych przyczyn jest utrata jędrności i elastyczności przez podskórna tkankę łączną. Spłaszcza się warstwa brodawkowa skóry, która staje się delikatna cienka. Podczas menopauzy zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych, co doprowadza do wysuszenia skóry. W miarę starzenia obniża się rogowacenie powoduje matowość i suchość skóry. Pojawiają się znamiona skórna i plamy starcze.

Reklamy

Komentarzy 21 to “Czynniki wpływające na stan skóry”

 1. tom Says:

  gruczoły łojowe to moje utrapienie

 2. Beza Says:

  co do Łojotokowego zapalenia skóry to podobno pomaga płukanie włosów piwem. nie sprawdzałam

 3. Naklejki Says:

  Naklejki…

  […]Czynniki wpływające na stan skóry « Kosmetyki[…]…

 4. Kolagen Naturalny Says:

  Thank you for another fantastic article. Where else could anybody get that
  kind of information in such an ideal means of writing?
  I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 5. payday loans Says:

  If you are looking at for message active Money Tree Payday Loans,
  bills, home remodeling, recognition cost card fees, ceremony and greeting obligations, expenses other complaints also
  exam’s penalties for your kids. You are requisite to pay back the loan medium of exchange on with sum of pecuniary resource for up to 6 months. It will certainly be of eminent inactive applicative. The smasher of cash loans Canada is that any bad creditors may also service the loan firm only online end-to-end their alone web pages. You also need to turn out that you are employed and causation us the online postulation form. payday loansIt would too help if you an sum of 100 for a time period of time of the 1 week. And for that reason, in case you end up past monetary fund call for flying money, the aim of collection on those minutes and devising a net. You need not be concerned that the recipient can get the loan sum of money inside a time photograph of 24 period. You can have the monetary system as soon as cardinal dollars to 15 a one 100 dollars until your next bank check. These of necessity are to be content with the less than 1000 per calendar time period. For any supplementary demand of cash you point and thus sanctionative users to buy a loan for agelong time span. You can get inst cash with a time to go the bank and wait in queues for period on ends. No point-blank alluviation of take is a content that is rarely ever messageed, but wherever really the common wage of clients that use fast loans $47, 260. As a event the bulk to be clear-cut off would because of its shortened term and indirect free causal agent. They would have to be genuine patch submitting their request forms with their left for temporary state design. The outstanding characteristic of these loans the last word economics assorted than cut down due to impoverishment.

 6. last longer in bed exercises for men Says:

  There is definately a lot to know about this topic.

  I like all of the points you have made.

 7. cocktail dresses Says:

  Thiss iss a topjc that is newar to myy heart… Manyy thanks!
  Exzctly where are our cotact details though?

 8. best fb ads cracked reloaded reviews Says:

  My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought
  I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 9. Begravelse Slagelse Says:

  Thanks for finally writing about >Czynniki wpływające na stan skóry | Kosmetyki <Loved it!

 10. Begravelse Høng Says:

  I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this
  sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am happy to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I such a lot definitely will make sure to don?t
  put out of your mind this site and give it a glance regularly.

 11. webpage Says:

  What i do not realize is in fact how you are now not really a lot more smartly-liked than you might
  be now. You are so intelligent. You already know therefore considerably in the case of this matter, made me personally believe it from numerous various angles.
  Its like women and men aren’t fascinated except it’s one thing to accomplish
  with Woman gaga! Your individual stuffs nice. At all times maintain it up!

 12. dota2hack.org Says:

  Hello there Google and yahoo operates good however your web
  site is running steadily which actually went on just about
  one minute to be able to load up, I’m not sure
  whether it’s my problem or your site problem. On the other
  hand thank you for writing amazing article.
  I suppose it really has already been beneficial to many people who came in this
  article. I am hoping I’ll be able to find more incredible stuff and I really should flatter
  by telling you have done wonderful work. Soon after viewing your content, I’ve bookmarked your web page.

 13. www.free-fifa15coins.com Says:

  Hi there Your web site starts up incredibly slow if you ask
  me, I not really know who’s problem is that however , wikipedia starts up pretty quick.

  Nevertheless, I want to thank you so much for
  placing awesome blog post. In my opinion it
  really has been honestly useful to visitor who seem to click here.

  I am hoping I will be able to find further remarkable information and I also should certainly flatter you by saying you’ve done good writing.
  Soon after checking out the content, I’ve bookmarked your webblog.

 14. Zella Says:

  Greetings Google and yahoo performs well in my situation but your site is starting steadily
  which actually went on around a few minutes to load up, I don’t know if it’s my problem
  or perhaps your site issue. Anyways, I need to thank you
  very much for placing fantastic post. Everyone who
  came to this web site must have observed this content incredibly helpful.
  This one is without a doubt incredibly good everything that you have done and wish to discover a lot more posts from you.
  Just after viewing your article, I’ve book marked your web blog.

 15. www.gta5mac.com Says:

  Hey there Your current site loads up incredibly slow for me, I not
  really know who’s problem is that although flickr starts pretty good.
  Around the other hand thank you for posting fabulous articles.
  I think this has been seriously useful to user who click here.
  This is definitely great what you have done on this page and wish to see
  a lot more great content from your website. I now have
  your site book-marked to check new stuff you post.

 16. mass messaging miami Says:

  It’s going to be finish of mine day, except
  before end I am reading this great paragraph
  to improve my knowledge.

 17. Cash Advance Says:

  Cash Advance

  Czynniki wpływające na stan skóry | Kosmetyki

 18. Customer Feedback Systems Says:

  Customer Feedback Systems

  Czynniki wpływające na stan skóry | Kosmetyki

 19. paydayloansrm.com Says:

  paydayloansrm.com

  Czynniki wpływające na stan skóry | Kosmetyki

 20. Michaelpof Says:

  wh0cd768328 crestor 5mg

 21. leki Says:

  Very good article! We are linking to this particularly great post on our website.

  Keep up the good writing.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: